Az Olimpia és az MIT.nano: Új technológia a sportolók szolgálatában
Az olimpia mindig is az emberi teljesítmény határainak feszegetéséről szólt. Ahogy egyes sportolók a 2024-es párizsi játékokra készülnek, egy új technológia is a segítségükre siet, amelyet az MIT.nano fejlesztett ki.
A technológiát a Striv (kiejtve „stráiv”) nevű startup hozta létre, amelynek alapítója hozzáférést kapott az MIT.nano legmodernebb laborjaihoz és gyártóberendezéseihez a START.nano akcelerátor program részeként. A Striv tapintásérzékelő technológiája cipőbetétekbe illeszkedik, és algoritmusokkal kombinálva pontosan nyomon követi az erőhatásokat, a mozgást és a formát.
A technológiát már kipróbálta többek között az amerikai maratonfutó Clayton Young, a jamaikai atléta Damar Forbes és az egykori olimpiai maratonfutó Jake Riley is. „Izgatott vagyok a Striv technológiájának lehetőségei miatt,” mondta Riley. „Jó úton haladunk ahhoz, hogy forradalmasítsuk az edzést és a sérülések megelőzését. Miután kipróbáltam az érzékelőket és láttam az adatokat, meggyőződtem az értékéről.”
Technológia a tömegek számára
A Striv alapítója, Axl Chen, szerint a 2024-es játékok tökéletes lehetőséget kínálnak arra, hogy bebizonyítsák, termékük a legmagasabb szinten is segíthet a sportolóknak. Chen azonban úgy véli, hogy termékük sok nem olimpiai sportolónak is segíthet. „Úgy gondoljuk, hogy a párizsi olimpia remek lehetőség lesz arra, hogy teszteljük a terméket a felkészülő sportolókkal,” mondta Chen. „Ezt követően a nagyközönség számára is elérhetővé tesszük, hogy mindenki ugyanolyan támogatást és edzői tanácsokat kapjon, mint a profi sportolók.”
Mások cipőjében
Chen a kínai Tsinghua Egyetem robotikai laborjában dolgozott, amikor elkezdett tapintásérzékelőket használni. Az elkövetkező két évben olyan módszerekkel kísérletezett, amelyek rugalmasabbá és költséghatékonyabbá tették az érzékelőket.
„Úgy gondolom, hogy sokan már felfedezték a látást és a nyelvet, de a tapintásérzékelés számomra nyitottabb területnek tűnt,” mondta Chen. „Úgy gondoltam, hogy a tapintásérzékelők és az AI erőteljes új termékeket hozhatnak létre.”
Az első terület, amelybe a Striv belépett, a virtuális valóság (VR) játék volt. A cég olyan cipőt hozott létre, amely beépített érzékelőkkel képes rögzíteni a felhasználók testmozgásait valós időben, az érzékelő adatokat kombinálva a szokásos VR kézi vezérlőkkel.
Chen szerint a START.nano programba való bejutás 2023-ban fordulópontot jelentett a cég számára. „Gyakorlatilag semmi másra nem jelentkeztem,” mondta Chen. „Nagyon érdekel ez a technológia, és tudtam, hogy ha kutatást végezhetek az MIT-nél, az nagyon hasznos lesz a technológia előremozdításában.”
Mióta Chen hozzáfér az MIT fejlett nanogyártó berendezéseihez, laboratóriumaihoz és szakértelméhez, különböző tervezéseket iterálhat és prototípusokat építhet. Ez magában foglalja az MIT.nano Immersion Lab-jában végzett munkát is, amely pontos mozgásrögzítő eszközökkel és más érzékelő technológiákkal, például VO2 felvételi mérésekkel és részletes erőelemzéssel rendelkezik a futók lépéseiről egy futópadon.
Striv érzékelő megoldása két réteg rugalmas elektródából áll, közéjük pedig egy olyan anyag kerül, amely különböző elektromos jellemzőket hoz létre az erőhatásokra reagálva. Ez az anyag Chen kutatásainak középpontjában áll az MIT.nano-nál: azon dolgozik, hogy nanostruktúrák hozzáadásával és egyéb módosításokkal tartósabbá és pontosabbá tegye.
Striv AI algoritmusokat is fejleszt, amelyek az érzékelő adatait használják a teljes testmozgás értelmezésére. „Képesek vagyunk számszerűsíteni az általuk a talajra kifejtett erőt és a mozgásuk hatékonyságát,” magyarázza Chen. „Láthatjuk, ha túl előre dőlnek, vagy ha a térdük túl magasra emelkedik. Ez nagyon hasznos lehet annak meghatározásában, hogy javulnak-e vagy sem.”
Amint Chen elkezdett futókat interjúvolni, tudta, hogy a Striv segítségükre lehet.
„A sportolók számára jelenleg vagy nagyon drága biomechanikai laboratóriumok állnak rendelkezésre, vagy olyan viselhető eszközök, amelyek képesek mérni a szívritmust, de nem adnak betekintést a teljesítményükbe,” magyarázza Chen. „Például, ha futsz, milyen a formád? Hogyan javíthatod? A futók nagyon érdeklődnek a formájuk iránt. Fontos számukra, hogy milyen magasra emelik a térdüket, mennyire ugranak magasra, mennyi erőt fejtenek ki a talajra.”
A Striv eddig körülbelül 50 profi sportolóval tesztelte termékét, és együttműködött Younggal az olimpiára való felkészülésben. Chen célja, hogy több amatőr futónak is segítsen. „Azt is szeretnénk, hogy ezt a komoly, de nem profi futók számára is elérhetővé tegyük,” mondja Chen. „Sok embert ismerek Bostonban, akik minden nap futnak. Ez a következő lépés.”
Ahogy a cég növekszik és több adatot gyűjt, Chen úgy véli, hogy a Striv képes lesz személyre szabott terveket nyújtani a teljesítmény javítására és a sérülések megelőzésére különböző tevékenységek során. „Sok edzővel beszélgetünk, és úgy gondoljuk, hogy nagy potenciál van abban, hogy ezt sok különböző sportágban alkalmazzuk,” mondja Chen. „Golfozók, túrázók, teniszezők, kerékpárosok, síelők és snowboardosok. Úgy gondoljuk, hogy mindannyiuk számára nagyon hasznos lehet.”
Érdekesség: Az AI-alapú érzékelők és monitorozó rendszerek használata az élsportban akár 30%-kal is csökkentheti a sérülések előfordulását.
Információk forrása: MIT.nano START.nano program, Striv