Starmer élő arcfelismerési terve: a kampányolók szerint ez a nemzeti személyazonosság bevezetését jelenti!

Élő arcfelismerés: A civil szabadságjogok kihívása

Keir Starmer, az Egyesült Királyság új miniszterelnöke csütörtökön tett javaslata, amely az élő arcfelismerő technológia szélesebb körű alkalmazását célozta, felvetette a polgári szabadságjogok védelmével foglalkozó aktivisták aggodalmait. Silkie Carlo, a Big Brother Watch igazgatója ironikusnak nevezte, hogy a miniszterelnök éppen azon a napon javasolta a technológia bővítését, amikor életbe lépett egy EU-s jogszabály, amely nagyrészt betiltja a valós idejű megfigyelési technológiákat.

Carlo hangsúlyozta: „Az élő arcfelismerés bővítése azt jelenti, hogy milliók ártatlan brit állampolgárt vetnek alá automatizált azonosítási ellenőrzéseknek. Ezek Kína és Oroszország megfigyelési taktikái, és Starmer láthatóan figyelmen kívül hagyja a polgári szabadságjogok következményeit.” Az élő arcfelismerést eddig főként a Metropolitan rendőrség és a Dél-Walesi rendőrség alkalmazta, hogy segítsen a bűncselekmények felderítésében és megelőzésében, köztük a tavalyi koronázási ünnepségen is.

A javaslat nyomán Starmer egy új nemzeti rendőrségi képesség létrehozását ígérte, amely a zavargások kezelésére irányul, és hangsúlyozta, hogy a rendőri erőknek jobban együtt kell működniük, megosztva az információkat és szélesebb körű arcfelismerési technológia alkalmazásával. Az elképzelések részletei még nem tisztázottak, de Starmer azzal is előállt, hogy a rendbontókat „bűnügyi magatartási tilalmak” alá vonhatják, hogy megakadályozzák mozgásukat, mielőtt akár vonatra is szállnának.

Daragh Murray, a London Queen Mary Egyetem docense figyelmeztetett: „Világos veszélyt jelent, hogy egy tragédia és a közpublicitás miatt a rendőrségi megfigyelést bővítjük, anélkül hogy megfelelő ellenőrzés állna rendelkezésre. Mivel a rendőrség évtizedek óta reagál a zavargásokra, miért lenne szükség az arcfelismerésre most?”

A brit jogrendben nincs specifikus törvény az arcfelismerő szoftverek használatára, ezért azok alkalmazását széles körben a rendőrség határozza meg. A Metropolitan rendőrség politikai nyilatkozata hangsúlyozza, hogy az úgynevezett „figyelőlistán” szereplők közé tartoznak a bíróság által keresett személyek, valamint azok, akiket bírósági vagy óvadéki korlátozások érintenek, de azok is, akikről ésszerű okkal feltételezhető, hogy jövőbeli bűncselekményt követnek el.

Carlo és aktivistái aggodalmukat fejezték ki a széles definíciók miatt, amelyek lehetővé tehetik, hogy a rendőrség legitím tüntetőket is megcélozzon, nem csupán erőszakos szándékú embereket. Az élő arcfelismerést az Egyesült Királyság Forma-1-es Nagydíján is alkalmazták az elmúlt két évben, ahol több százezer arcot ellenőriztek, miután a Just Stop Oil aktivistái a pályára futottak.

Az élő arcfelismerés pontossága is aggályos, mivel a fekete emberek nagyobb valószínűséggel tévesen azonosítják őket más etnikai csoportokhoz képest. A Metropolitan rendőrség állítja, hogy át tudja hangolni az arcfelismerő algoritmust a demográfiai eltérések kiküszöbölésére. Szóvivőjük azonban megjegyezte, hogy ez csökkenti a technológia általános hatékonyságát. Egy 2020-as jogi döntés megállapította, hogy a Dél-Walesi rendőrség nem vizsgálta meg megfelelően, hogy a szoftver mutatott-e bármilyen faji vagy nemi elfogultságot.

Big Brother Watch jogi lépéseket tesz a Metropolitan rendőrség technológiahasználata ellen, Shaun Thompson, a késelés ellen kampányoló közösségi munkás társaságában, aki azt állítja, hogy tévesen azonosították és tévesen őrizetbe vették a londoni hídon. A Met hivatalnokai az év elején a technológiát „átütő változásnak” nevezték, Kérdés, hogy valóban megoldást nyújt-e a bűnözés ellen.

Érdekesség: A legújabb kutatások szerint az arcfelismerés technológiájának alkalmazása során a téves azonosítás aránya körülbelül 1 a 6,000-hez.

Források: BBC News, The Guardian, Big Brother Watch, Queen Mary University of London.