Digitális technológiák forradalmasítják a mentális egészség diagnosztikáját és kezelését
A digitális technológiák, mint például az okostelefonok és a gépi tanulás, forradalmasították az oktatást. A McGovern Institute for Brain Research 2024-es tavaszi szimpóziumán, amelynek címe „Transzformációs stratégiák a mentális egészség területén”, a tudomány különböző területeiről érkező szakértők — beleértve a pszichiátriát, pszichológiát, idegtudományt, számítástechnikát és másokat — egyetértettek abban, hogy ezek a technológiák jelentős szerepet játszhatnak a mentális egészség zavarainak és neurológiai állapotainak diagnosztizálásában és kezelésében.
A McGovern Institute, az MIT Open Learning, a McClean Hospital, az MIT Poitras Center for Psychiatric Disorders Research és a Wellcome Trust által közösen szervezett szimpózium rávilágított a mentális egészségügyi kihívások növekedésére és bemutatta az új diagnosztikai és kezelési módszerek lehetőségeit.
Az első lépések
John Gabrieli, az MIT Grover Hermann Egészségtudományi és Technológiai Professzora, a szimpóziumot egy olyan erőfeszítésre való felhívással nyitotta meg, amely hasonló a Manhattan Projekthez, ahol a vezető tudósok együttműködtek, hogy elérjék a lehetetlent. Bár a mentális egészség kihívása egészen más, Gabrieli hangsúlyozta, hogy a probléma komplexitása és sürgőssége hasonló. Későbbi előadásában, „Hogyan szolgálhatja a tudomány a pszichiátriát a mentális egészség javítása érdekében?” címmel, megjegyezte, hogy a tinédzser öngyilkosságok száma 1999 és 2000 között 35 százalékkal nőtt, és 2007 és 2015 között 100 százalékkal emelkedett az öngyilkossági kísérlet vagy öngyilkossági gondolat miatt sürgősségi osztályra látogató fiatalok száma.
„Nincs erkölcsi kétértelműségünk, de mindannyian, akik ma beszélünk, részben azért tartjuk ezt a találkozót, mert érezzük ezt a sürgősséget,” mondta Gabrieli, aki az agy- és kognitív tudományok professzora, az MIT Integrated Learning Initiative (MITili) igazgatója és a McGovern Institute tagja is. „Valamit közösen kell tennünk, mint tudósok és különböző partnerek közössége, hogy változást érjünk el.”
Egy sürgető probléma
2021-ben Vivek Murthy, az Egyesült Államok fősebésze, figyelmeztetést adott ki a fiatalok mentális egészségügyi kihívásainak növekedéséről; 2023-ban újabb figyelmeztetést adott ki, amely a közösségi média fiatalok mentális egészségére gyakorolt hatásaira hívta fel a figyelmet. A szimpóziumon Susan Whitfield-Gabrieli, a McGovern Institute kutatási munkatársa és a Northeastern University pszichológia professzora és a Biomedical Imaging Center igazgatója, idézte ezeket a figyelmeztetéseket, mondván, hogy ezek aláhúzzák az „új beavatkozási módszerek innovációjának” szükségességét.
A szimpózium más előadói is kiemelték a fiatalok és serdülők mentális egészségügyi kihívásainak növekvő bizonyítékait. Christian Webb, a Harvard Medical School pszichológia docense, kijelentette, hogy a serdülőkor végére a tinédzserek 15-20 százaléka legalább egy klinikai depressziós epizódot fog átélni, a lányok a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve. A legtöbb depressziós tinédzser nem kap kezelést, tette hozzá.
A mentális egészségügyi kihívásokkal küzdő felnőtteknek is új beavatkozásokra van szükségük. John Krystal, a Yale University School of Medicine pszichiátriai tanszékének vezetője, rámutatott az antidepresszánsok korlátozott hatékonyságára, amelyek általában körülbelül két hónapig tartanak, hogy hatást fejtsenek ki a betegen. A kezelésre rezisztens depresszióval küzdő betegek 75 százaléka egy éven belül visszaesik az antidepresszánsok szedésének megkezdése után. Más mentális egészségügyi rendellenességek, beleértve a bipoláris és pszichotikus rendellenességeket, kezelése súlyos mellékhatásokkal jár, amelyek eltántoríthatják a betegeket a kezelés betartásától, mondta Virginie-Anne Chouinard, a McLean OnTrackTM, a McLean Hospital első epizódos pszichózis programjának kutatási igazgatója.
Új kezelések, új technológiák
A feltörekvő technológiák, beleértve az okostelefon technológiát és a mesterséges intelligenciát, kulcsfontosságúak a szimpózium előadói által bemutatott beavatkozásokban.
Dina Katabi, az MIT Thuan és Nicole Pham Villamosmérnöki és Számítástechnikai Professzora, az AI és az agy kapcsolatáról szóló előadásában új módszereket mutatott be a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór felismerésére. A korai kutatások során olyan eszközöket fejlesztettek ki, amelyek képesek elemezni, hogyan befolyásolja a térbeli mozgás a környező elektromágneses mezőt, valamint hogyan érzékelhetik a vezeték nélküli jelek a légzést és az alvási szakaszokat.
„Tudom, hogy ez talán úgy hangzik, mint egy mesevilág,” mondta Katabi. „De nem az! Ezt az eszközt ma valódi betegek használják, amit a neurális hálózatok és az AI forradalma tett lehetővé.”
A Parkinson-kór gyakran nem diagnosztizálható, amíg jelentős károsodás nem következik be. Egy sor tanulmányban Katabi csapata adatokat gyűjtött az éjszakai légzésről, és egy egyedi neurális hálózatot képeztek ki a Parkinson-kór előfordulásainak felismerésére. Megállapították, hogy a hálózat több mint 90 százalékos pontossággal észlelte a betegséget. Ezután a csapat AI-t használt két légzési adatgyűjtés elemzésére, amelyeket hatéves időközönként gyűjtöttek be a betegektől. Képes volt-e az egyedi neurális hálózat azonosítani azokat a betegeket, akik az első látogatáskor még nem kaptak Parkinson-kór diagnózist, de később diagnosztizálták őket? A válasz nagyrészt igen volt: a gépi tanulás azonosította a betegeket, akik később diagnózist kaptak.
A magas kockázatú betegek korai szakaszban történő felismerése jelentős különbséget tehet a beavatkozás és a kezelés szempontjából. Hasonlóképpen, Jordan Smoller, a Harvard Medical School pszichiátriai professzora és a Massachusetts General Hospital Precíziós Pszichiátriai Központjának igazgatója által végzett kutatás kimutatta, hogy az AI-támogatott öngyilkossági kockázat előrejelző modell 45 százalékos pontossággal és 90 százalékos specifitással képes felismerni az öngyilkossági kísérleteket vagy haláleseteket körülbelül két-három évvel előre.
Más előadások, beleértve a villám előadásokat is, új és feltörekvő kezeléseket mutattak be, mint például a ketamin használata depresszió kezelésére; az okostelefonok, beleértve a napi szöveges felméréseket és a mindfulness alkalmazásokat, használata a serdülőkori depresszió kezelésében; metabolikus beavatkozások pszichotikus rendellenességek esetén; a gépi tanulás használata a THC intoxikáció okozta károsodás felismerésére; és a családra összpontosító kezelés, nem pedig egyéni terápia, a fiatalok depressziójának kezelésére.
A megértés előmozdítása
A gyermekek, serdülők és felnőttek mentális egészségügyi eseményeinek gyakorisága és súlyossága szükségessé teszi a mentális egészségügyi kutatások finanszírozását — és ezeknek az eredményeknek a nyílt megosztását.
Niall Boyce, a Wellcome Trust mentális egészségügyi területének vezetője — egy globális jótékonysági alapítvány, amely a tudomány segítségével kívánja megoldani a sürgető egészségügyi kihívásokat — ismertette az alapítvány finanszírozási filozófiáját, amely a „kollaboratív, koherens és fókuszált” kutatások támogatására összpontosít, és arra, hogy „Mi a legfontosabb azok számára, akiket leginkább érint?” A Wellcome kutatási menedzserei, Anum Farid és Tayla McCloud hangsúlyozták a mentális egészségügyi kihívásokkal élő emberek bevonásának fontosságát és a „kék ég gondolkodást”, amely kockázatokat vállal és innovatív módon előmozdíthatja a megértést. A Wellcome előírja, hogy minden, az alapítvány finanszírozásából származó kutatás nyilvános és hozzáférhető legyen, hogy maximalizálják azok előnyeit.
Akár terápiás modellek, gyógyszeres kezelések, akár gépi tanulás révén, a szimpózium előadói egyetértettek abban, hogy a mentális egészség transzformatív megközelítései együttműködést és innovációt igényelnek.
„A mentális egészség megértése megköveteli, hogy megértsük az emberek hihetetlen sokféleségét,” mondta Gabrieli. „Minden rendelkezésre álló eszközt fel kell használnunk most, hogy új kezeléseket fejlesszünk ki, amelyek működni fognak azok számára, akiknél a hagyományos kezeléseink nem működnek.”
Érdekesség: Tudta, hogy a mesterséges intelligencia segítségével már ma is képesek vagyunk előre jelezni a Parkinson-kór kialakulását akár hat évvel a diagnózis előtt?