Szenátorok javasolják a „Digitális replikációs jogot” a hasonlóságra – 70 évvel a halál után is védelem alatt!

Chris Coons (D-Del.), Marsha Blackburn (R.-Tenn.), Amy Klobuchar (D-Minn.) és Thom Tillis (R-NC) szenátorok szerdán bemutatták a Nurture Originals, Foster Art, and Keep Entertainment Safe (NO FAKES) 2024-es törvényt. Ez a bipartid törvényjavaslat, amelyet az Egyesült Államok Szenátusa elé terjesztenek, célja, hogy megvédje az egyéneket az engedély nélküli, mesterséges intelligencia által létrehozott hang- vagy arcreplikáktól.

A NO FAKES Act jogi lehetőséget teremtene azok számára, akiknek digitális ábrázolása engedély nélkül készült. A törvényjavaslat felelősségre vonná azokat az egyéneket és cégeket, akik előállítják, tárolják vagy megosztják ezeket az engedély nélküli digitális replikákat, beleértve a generatív AI által létrehozottakat is. Az elmúlt két évben elterjedt generatív AI technológia következtében az emberekről készült audio- vagy képmédia hamisítványok létrehozása meglehetősen egyszerűvé vált, és a fotórealisztikus videoreplikák megjelenése is várható.

Az egyéni jogok védelme

Coons egy sajtónyilatkozatban hangsúlyozta az egyéni jogok védelmének fontosságát az AI korában. „Mindenkinek joga van ahhoz, hogy birtokolja és megvédje a hangját és a hasonlóságát, függetlenül attól, hogy Taylor Swift vagy bárki más” – mondta, utalva egy széles körben nyilvánosságra hozott mélyhamisítvány-esetre, amely januárban érintette a zenészt. „A generatív AI eszközként használható a kreativitás elősegítésére, de ez nem történhet mások hangjának vagy hasonlóságának engedély nélküli kihasználása árán.”

A NO FAKES Act bevezetése a Szenátus által elfogadott DEFIANCE Act után következik, amely lehetővé teszi a szexuális mélyhamisítványok áldozatai számára, hogy kártérítést követeljenek.

Digitális replikák

A NO FAKES Act bevezet egy „digitális replikációs jogot”, amely exkluzív ellenőrzést biztosít az egyének számára saját hangjuk vagy vizuális hasonlóságuk digitális replikákban való felhasználása felett. Ez a jog 10 évig érvényes a halál után, öt évvel meghosszabbítható, ha aktívan használják. Licencelhető életben, és örökölhető halál után, akár 70 évig is.

A törvényjavaslat a digitális replikák fogalmát is definiálja, amely magában foglalja az újonnan létrehozott, számítógép által generált, rendkívül élethű elektronikus ábrázolásokat. Az ilyen digitális replikák nem tartalmazzák az engedélyezett hangfelvétel vagy audiovizuális munka elektronikus reprodukcióját, remixelését vagy digitális újramasterelését.

A NO FAKES Act a szellemi tulajdon védelme mellett a szabad véleménynyilvánítást is figyelembe veszi, és kivételeket biztosít a Firstly Amendment védelme alatt álló művek számára, mint például dokumentumfilmek vagy életrajzi munkák.

Széles támogatás az iparban

Jelenleg a NO FAKES Act széles támogatást élvez az ipari csoportok részéről, beleértve a Screen Actors Guild-et, a Recording Industry Association of America-t és más fontos szórakoztatóipari szervezeteket. A törvényjavaslatot technológiai cégek, például az IBM és az OpenAI is támogatják.

Anna Makanju, az OpenAI globális ügyekért felelős alelnöke nyilatkozatában elmondta, hogy a törvényjavaslat megvédi a kreatorokat és művészeket az engedély nélküli megjelenítéstől. „Az OpenAI örömmel támogatja a NO FAKES Act-ot, amely megvédi a kreatorokat és művészeket az engedély nélküli digitális replikáktól” – mondta.

A törvényjavaslat mögött álló együttműködést Coons is kiemelte, hangsúlyozva a bipartisan partneri viszony fontosságát.

Érdekesség: Az AI által generált hamisítványok nemcsak a szórakoztatóipart érintik, hanem a politikai kommunikációt is, mivel a mélyhamisítványok gyakran félrevezető információk terjesztésére használatosak.

Források: Ars Technica, OpenAI, Screen Actors Guild, Recording Industry Association of America