Mit tehet az Egyesült Királyság kormánya a Twitterrel kapcsolatban?
Az ötmilliárdos közösségi hálózat tulajdonosa, Elon Musk, az utóbbi időben jelentős zavart keltett az általa üzemeltetett platformon, amelyet hivatalosan már nem Twitternek, hanem X-nek hívnak. A múlt héten a közösségi média kulcsszereplővé vált a riportok szerint zajló rendbontások szervezésében, amellett, hogy Musk saját posztjai is hozzájárultak a feszültség fokozódásához.
Bruce Daisley, a Twitter korábbi EMEA alelnöke, a személyes felelősséget javasolja: „Rövid távon Muskot és a vezetőséget emlékeztetni kellene cselekedeteik büntetőjogi következményeire a meglévő jogszabályok alapján.” A brit Online Safety Act 2023-as jogszabályt sürgősen meg kellene erősíteni, mivel a közszolgáltató Ofcom nem tűnik felkészültnek a gyorsan változó események kezelésére.
Sadiq Khan, London polgármestere is megosztotta véleményét: „Azt hiszem, a kormány nagyon gyorsan rájött, hogy szükség van módosításokra az Online Safety Act-ben.” Khan szerint a felelős közösségi média platformoknak is tennie kellene, de ha nem teszik rendbe saját dolgukat, a szabályozás elkerülhetetlen.
Ewan McGaughey, a King’s College jogprofesszora, konkrétabb javaslatokat tett a kormány számára. Szerinte a Communications Act 2003 alapjaiban határozza meg az Ofcom hatáskörét, amely a műsorszóró televíziót és rádiót szabályozza, de a törvény szövege nem korlátozódik kizárólag ezekre a médiákra.
„Ha csak a törvényt nézzük, az Ofcom hatalommal bír az online média tartalmának szabályozására, mivel a 232. szakasz szerint a ‘televízió licenszelhető tartalomszolgáltatása’ magában foglalja a terjesztést ‘bármilyen elektronikus kommunikációs hálózaton keresztül’.” McGaughey szerint ez valószínűtlen, mert az Ofcom tisztában van azzal, hogy a technológiai cégek kihívás elé állítanák.
Az Online Safety Act érdekes jogszabály, amely megpróbálja kordában tartani az internet legrosszabb impulzusait, miközben a kormány próbálja magát a szólásszabadság védelmezőjeként pozicionálni. Az új törvény célja, hogy a közösségi média cégeknek konkrét magatartási kódexeket kell kidolgozniuk, és ezeket következetesen kell alkalmazniuk.
Továbbá, míg az Online Safety Act nem tesz semmit illegálissá az interneten, kötelezi a közösségi hálózatokat, hogy a legnagyobb szolgáltatásoknak biztosítaniuk kell a felnőtteknek, hogy ne lássák a káros tartalmakat, és megvédjék a gyermekeket is.
Érdekes tény, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek az utóbbi időben képesek az online tartalmak moderálásában segíteni, így a jövőben talán még hatékonyabban lehetne kezelni a közösségi médiában megjelenő káros tartalmakat.
Források: Guardian, King’s College London, Ofcom, Online Safety Act 2023.