Teljesen normális dolog megálmodni a jövőt

Az alvás titkai: a hálószobából a jövőbe

Az emberiség történetét végigkíséri a kíváncsiság az álmok világa után. Abraham Lincoln, az Egyesült Államok elnöke egyik álmának epizódja mindmáig a prekogníció, azaz a jövőbelátás jelenségének példájaként szolgál. Álomban látott katonákat és gyászolókat egy letakart holttest körül a Fehér Házban, azt gondolva, hogy a holttest nem az övé. Napokkal később az elnököt halálosan megsebesítették a washingtoni Ford’s színházban.

Az alvás, mint az előérzet és a megoldások forrása

Az álomvilág képes a múlt eseményeinek feldolgozására, a jövő eseményeinek előrejelzésére, és akár komplex matematikai és kémiai problémák megoldására is. A Rice Egyetem és a Michigan Egyetem kutatói az idegi alapokkal kapcsolatos új felismeréseket tettek közzé a Nature magazinban. Szerintük alvás közben az agy nemcsak értelmezi és rögzíti a tapasztalatokat, de a jövő eseményeit is igyekszik előrejelzni.

A jövő előjelzése patkányokon keresztül

A kutatók laboratóriumi patkányokat vizsgáltak, amelyeket különböző terepekre helyeztek, hogy megfigyelhessék a pihenő állatok agytevékenységét. A patkányok egy magasított útvesztőben folyékony jutalmat kaptak, és agyműködésüket figyelemmel kísérték, míg az állatok ismerkedtek a pályával. Alvás közben az útvesztő térbeli tulajdonságait kódoló idegsejtek újból aktiválódtak az állatok agyában, mintha az útvesztőben megtett útukat újra lejátszották volna.

A neuroplaszticitás és az agy áthuzalozása

A kutatás során először figyelték meg az úgynevezett neuroplaszticitás működését alvás közben. Ez azt jelenti, hogy az agy képes új kapcsolatokat kialakítani az idegsejtek között, így képes saját szerkezetét átalakítani, tökéletesíteni. Kamran Diba, a kutatás vezetője rámutatott, hogy ez a folyamat nagyon gyorsan történik, másodpercektől órákig és napokig is eltarthat.

A jövő agykutatása

A kutatók szerint a nagy felbontású agyi képalkotás és a gépi tanulás párosítása, valamint a kísérleti koncepció újszerűsége miatt a kutatás jelentős előrelépéseket eredményezhet az agykutatásban. Bár további vizsgálatokra van szükség annak megállapításához, hogy ez a jelenség ugyanaz-e, mint amikor az emberek álmukban logikai problémákat oldanak meg, a technológia fejlődésének köszönhetően nagy előrelépések várhatók a közeljövőben.

Forrás: EurekAlert, Rice University