TikTok Lite biztonsági hiányosságai: veszélyek a globális déli piacokon
Májusban a TikTok bejelentette, hogy automatikusan címkézni fogja az AI-generált tartalmakat a platformján. Ez azonban nem igaz minden alkalmazásverzióra. Egy új jelentés a Mozilla Alapítványtól és az AI Forensicstól azt találta, hogy a TikTok Lite-Save Data verziója, amelyet szegényebb piacokra szánnak, nem csak hogy nem címkézi az AI-generált tartalmakat, de más hasonló biztonsági intézkedéseket is nélkülöz.
„A címkézés egy nagyon fontos taktika, amelyet a platformok használnak a bizalom és biztonság elérése érdekében,” mondta Odanga Madung, a Mozilla kutatója és a jelentés társszerzője. A teljes verziót használó TikTok felhasználók például látják a grafikus vagy veszélyes viselkedést ábrázoló tartalmak jelölését. Bizonyos témák, mint például a választások és az egészség, szintén tartalmaznak egy értesítést, amely arra ösztönzi a felhasználókat, hogy megbízható információkat érjenek el az alkalmazás „erőforrás központja” által.
A TikTok Lite esetében ezek a védőkorlátok nincsenek jelen. Többek között ez azt jelenti, hogy a világszerte választások során fellépő megtévesztő AI-generált tartalmak problémája miatt a szegényebb piacok felhasználói kevesebb információt kapnak arról, mi a hamis és mi a valós, mint a gazdagabb piacok felhasználói.
„Nem tudjuk, hogy ez egy választás vagy csak hanyagság,” mondta Madung.
„A jelentés számos tényszerű pontatlanságot tartalmaz, amelyek alapvetően félreértelmezik a biztonsági megközelítésünket,” nyilatkozta a TikTok szóvivője. „A valóság az, hogy a szabályainkat megszegő tartalmakat ugyanúgy eltávolítjuk a TikTok Lite-ról, mint a fő alkalmazásunk esetében, és számos biztonsági funkciót kínálunk.”
Az alkalmazások Lite verziói régóta lehetőséget adnak a cégeknek, hogy növeljék piaci részesedésüket olyan területeken, ahol a felhasználók magas adatköltéseknek vannak kitéve, vagy csak kevésbé fejlett telefonokat engedhetnek meg maguknak. 2015-ben a Meta, akkor még Facebook, elindította a Facebook Lite-ot, egy lecsupaszított verziót az alkalmazásból, amely jobban kompatibilis a 2G adatkapcsolatokkal. Ugyanabban az évben elindították a Free Basics-t is, amely lehetővé tette a felhasználóknak a globális déli részen, hogy adatdíjak nélkül hozzáférjenek a platformhoz és bizonyos más weboldalakhoz.
A TikTok 2018-ban Thaiföldön indította el a Lite verzióját, és gyorsan terjeszkedett más délkelet-ázsiai piacokra, beleértve Indonéziát, Malajziát és a Fülöp-szigeteket. Az alkalmazás, amely a teljes verzióval ellentétben 2G és 3G hálózatokon is fut, mára több mint 1 milliárd letöltéssel rendelkezik a Google Play Áruház adatai szerint.
„A globális déli részen élő felhasználók többsége alacsony jövedelmű és erőforrás-szegény,” mondta Payal Arora, az inclusive AI kultúrák professzora az Utrechti Egyetemen. Az alkalmazások Lite verziói segítenek a cégeknek ezeket az embereket bevonni, ami még kritikusabb, mint korábban, mert „az adat valuta ebben az AI-vezérelt és AI-éhes piacon.”
Az egyik példa a kutatók által talált különbségekre az app verziói között a Covid-19-cel kapcsolatos; míg a Lite felhasználók egy erőforrás központhoz vannak irányítva, amikor aktívan keresnek a vírussal kapcsolatos kifejezésekre, a tényleges tartalom nem tartalmaz linket ehhez a központhoz, mint ahogy az a TikTok teljes verziójában van.
A kutatók azt is megállapították, hogy a TikTok Lite verziójában a feliratok megcsonkultak, így a felhasználók kevesebb kontextust kapnak arról, amit látnak. Az app Lite verziója szintén nem rendelkezik olyan funkcióval, amely lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy korlátozzák az alkalmazásban töltött időt, és egy „korlátozott mód” is hiányzik, amely kizárja a „minden közönség számára nem megfelelő” tartalmakat a TikTok irányelvei szerint.
A TikTok ezeknek a funkcióknak az eltávolításával úgy tűnik, hogy megismétli a korábbi Lite alkalmazások hibáit. A Facebook Lite is eltávolította azokat az elemeket, amelyek segíthettek volna a felhasználóknak jobban megérteni a találkozott tartalmakat.
„A Facebook Lite verziója esetében nehezebbé tette az emberek számára, hogy eldöntsék, mi a valós és mi nem, mert gyakran eltávolította a képeket, mivel azok nehezek voltak, vagy lehetetlenné tette a linkekre kattintást,” mondta Ellery Roberts Biddle, a Harvard Berkman Klein Központjának korábbi kutatója, aki tanulmányozta a nullás díjazású közösségi platformokat. „Ezek hasonló, a felhasználói felhatalmazottság hiányából fakadó problémák.”
Madung aggódik, hogy a címkék és moderáció hiánya nem feltétlenül korlátozódik csak a TikTok Lite felhasználóira. „A TikTokon készült tartalom nem marad csak a TikTokon,” mondta. „Nagyon gyakran az emberek letöltik a videókat és megosztják azokat a WhatsApp-on vagy az Instagram Reels-en.”
Érdekesség: Az AI előrejelzések szerint 2025-re a globális AI piac értéke eléri a 190 milliárd dollárt. Források: Mozilla Alapítvány, AI Forensics, Google Play Áruház, Utrechti Egyetem, Harvard Berkman Klein Központ.