AI és a Politikai Térkép: Trump és a Jövőbeli Szabályozás
Az Egyesült Államok politikai táján új fejlemények látnak napvilágot, különösen az AI (mesterséges intelligencia) szabályozásával kapcsolatban. Mike Johnson, a Képviselőház elnöke, aki a Trump-támogatók közé tartozik, nemrégiben azt nyilatkozta, hogy a republikánusok „valószínűleg” visszavonják a bipartid CHIPS és Tudományos Törvényt, amely a Biden-adminisztráció kezdeményezése a hazai félvezető gyártás ösztönzésére.
Trump korábban már kifejezte aggodalmát a törvénnyel kapcsolatban, és Johnson a demokraták kritikája után úgy döntött, hogy inkább a CHIPS Törvény „egyszerűsítésére” összpontosít.
Elon Musk, a tech milliárdos, aki jelentős összegeket költött Trump kampányának támogatására, szintén szerepet játszik az új adminisztráció szabályozási befolyásában. Musk xAI nevű mesterséges intelligencia vállalata, amely a Grok-2 nyelvi modellt fejleszti, a Tesla, SpaceX, Starlink és Neuralink mellett áll, és várhatóan kedvező szabályozási változásokra számíthat a közeljövőben.
Ha Trump megszünteti a szövetségi AI szabályozást, a tagállamok léphetnek a helyükre. Például Tennessee márciusban védelmet nyújtott az AI hangklónozás ellen, míg Colorado májusban egy többszintű rendszert hozott létre az AI telepítési felügyeletre. Kalifornia szeptemberben több AI biztonsági törvényt fogadott el, köztük egy olyan törvényt, amely megköveteli a vállalatoktól, hogy nyilvánosságra hozzák AI képzési módszereiket, és egy vitatott mélyhamisítvány-ellenes törvényt, amely a színészek hasonmásainak védelmét célozza.
Jelenleg nem világos, hogy Trump politikája mit jelenthet az AI terén, a „lehető legnagyobb mértékű dereguláció” mellett. Kampánya során Trump ígéretet tett arra, hogy támogatni fogja az AI fejlesztését, amely a „szabad beszédre és az emberi jólétre” összpontosít, habár konkrétumokat nem osztott meg. Korábban a mesterséges intelligenciát „nagyon veszélyesnek” nevezte, és hangsúlyozta energiaigényét.
Trump szövetségesei az America First Policy Institute-nál korábban azt nyilatkozták, hogy „Amerikát az AI terén az első helyre szeretnék állítani” egy új Trump végrehajtási rendelettel, amely jelenleg még csak spekulatív tervezetként létezik, hogy csökkentsék az AI-ra vonatkozó szabályozásokat, és előmozdítsák a „Manhattan Project”-sorozatot a katonai AI képességek fejlesztése érdekében.
Trump korábbi adminisztrációja alatt olyan végrehajtási rendeleteket írt alá, amelyek a kutatóintézetekre és a szövetségi ügynökségek AI fejlesztésének prioritására összpontosítottak, miközben megkövetelték, hogy a szövetségi ügynökségek „védjék meg a polgári szabadságjogokat, a magánéletet és az amerikai értékeket”.
Azonban az AI környezete a ChatGPT és a média-realitás torzító képmodellek fényében jelentősen megváltozott, így ezek a korábbi rendeletek valószínűleg nem jelzik a jövőbeli álláspontokat a témában. A részletekért várnunk kell, hogy mi történik a következő hónapokban.
Érdekes tény: Az AI technológia fejlődése olyan ütemben halad, hogy 2024-re a mesterséges intelligencia várhatóan több mint 4 billió dollárt fog hozzátenni a globális gazdasághoz.
Források: Associated Press, Politico, New York Times