AI és rejtett eszközök: egy török diák elképesztő csalási kísérlete
Szombaton a török rendőrség letartóztatott egy egyetemre készülő diákot, aki mesterséges intelligenciát és rejtett eszközöket használva próbált csalni egy fontos felvételi vizsgán. Az esetről a Reuters és a The Daily Mail is beszámolt.
A diákot előzetes letartóztatásba helyezték a tárgyalásig, miután az incidens a délnyugati Isparta tartományban történt. Az eset a TYT vizsga alatt zajlott, amely egy országosan megrendezett egyetemi alkalmassági vizsga. A TYT meghatározza, hogy valaki jogosult-e egyetemre járni Törökországban, és a csalás ezen a nagy téttel bíró vizsgán komoly bűncselekménynek számít.
A csalási rendszer részletei
A rendőrségi jelentések szerint a diák egy ingen lévő gombnak álcázott kamerát használt, amely egy „routeren” keresztül volt csatlakoztatva egy mesterséges intelligencia szoftverhez, amely a cipő talpában volt elrejtve. A rendszer úgy működött, hogy a gombkamerával beolvasták a vizsgakérdéseket, majd az információt továbbították egy AI modellnek. Az AI generálta a helyes válaszokat, és azokat egy fülhallgatón keresztül közvetítette a diáknak.
Az ispartai rendőrség által kiadott videó bemutatta, hogyan működött a csalási rendszer. A videóban egy rendőr beolvasott egy kérdést, és az AI szoftver a fülhallgatón keresztül biztosította a helyes választ.
A diák mellett a török rendőrség egy másik személyt is őrizetbe vett, aki segített a vizsga alatt. A rendőrség egy mobiltelefont is talált, amely hangokat továbbított a másik személynek, lehetővé téve a kétirányú kommunikációt.
Számítógépes segítség kérése a történelemben
A közelmúltbeli letartóztatás emlékeztet más próbálkozásokra, amikor vezeték nélküli kommunikációt és számítógépeket használtak a csaláshoz. Ilyen volt például a híres Eudaemons eset az 1970-es évek végén. Az Eudaemons egy fizika szakos hallgatókból álló csoport volt a Kaliforniai Egyetemen, Santa Cruzban, akik egy hordható számítógépes eszközt fejlesztettek ki, hogy megjósolják a rulettgolyó kimenetelét a kaszinókban.
Az Eudaemons eszköze egy cipőből állt, amelybe egy számítógépet építettek. Az időzítő eszközhöz volt csatlakoztatva, amelyet a viselő nagyujja működtetett. Az időzítőt akkor kattintották, amikor a golyó és a forgó rulettkerék egy adott pozícióban volt, és a számítógép kiszámította a legvalószínűbb szakaszt, ahol a golyó landolna. Ezt az előrejelzést egy fülhallgatón keresztül továbbították egy másik csapattagnak, aki gyorsan fogadást tett a megjósolt szakaszra.
Bár az Eudaemons terve nem egyetemi vizsgával kapcsolatos volt, mégis azt mutatja, hogy az igény arra, hogy távoli számítási erőforrásokat hívjunk segítségül, látszólag időtlen.
Érdekes információ: Az Eudaemons eszköze annyira kifinomult volt, hogy az FBI is érdeklődött iránta. A csoport tagjai végül az eszköz fejlesztését és használatát is dokumentálták egy könyvben, amely a kaszinók elleni küzdelem egyik legérdekesebb történetévé vált.