Vége a Furcsa FOSS Körforgásnak: A Microsoft Adományozza a Mono-t a Wine Projektnek!

Microsoft adományozta a Mono Projektet a Wine közösségnek

Microsoft bejelentette, hogy adományozta a Mono Projektet, amely egy nyílt forráskódú keretrendszer, és amely a .NET platformot eljuttatta nem Windows rendszerekre. A WineHQ fogja irányítani a Mono Projekt upstream kódját, míg Microsoft ösztönözni fogja a Mono-alapú alkalmazásokat, hogy migráljanak az open source .NET keretrendszerére.

A Mono Projekt hivatalos oldalán található tájékoztatás szerint a Mono utolsó jelentős kiadása 2019 júliusában történt. A Mono „úttörő volt a .NET platform számára számos operációs rendszeren”, és ez volt az első .NET implementáció Androidon, iOS-en, Linuxon és más operációs rendszereken.

A Mono története Miguel de Icaza nevéhez fűződik, aki a GNOME asztali környezet egyik társalapítója. De Icaza a Ximian céget vezette, amelynek célja az volt, hogy Microsoft akkor új .NET platformját Unix-szerű platformokra hozza el. A Ximian-t 2003-ban vásárolta fel a Novell.

A Mono kulcsszerepet játszott de Icaza törekvéseiben, hogy a Microsoft Silverlight-ot, amely egy böngésző plug-in az „interaktív gazdag médi alkalmazásokhoz” (azaz Flash versenytárs), elérhetővé tegye Linux rendszereken. A Novell a Mono-t népszerűsítette, mint lehetőséget iOS alkalmazások fejlesztésére C# és más .NET nyelvek segítségével.

2011-re azonban a Novell, ahogy közel került a megszűnéshez, már nem foglalkozott sokat a Mono-val, és de Icaza elindította a Xamarin-t, hogy a Mono-t az Android számára népszerűsítse. A Novell (a SUSE leányvállalatán keresztül) és a Xamarin megállapodtak, hogy a Xamarin átveszi a szellemi tulajdont és az ügyfeleket, a Mono-t pedig a Novell/SUSE keretein belül használják.

2014-ben a Microsoft nyílt forráskódúvá tette a .NET többségét, majd tovább lépett, és 2016-ban teljesen felvásárolta a Xamarin-t, a Mono-t MIT licenc alá helyezve, és a Xamarin kínálatát különböző nyílt forráskódú projektekbe integrálva. A Mono most egy olyan tárolóként létezik, amely valamikor archíválásra kerülhet, bár a Microsoft ígéri, hogy legalább négy évig megtartja a binárisokat. Azok, akik továbbra is használni szeretnék a Mono-t, a Microsoft „modern fork”-jára irányítják, amely a .NET része.

Mit jelent ez a Mono és a Wine számára? Eleinte nem sokat. A Wine, amely egy kompatibilitási réteg a Windows alkalmazások számára POSIX-kompatibilis rendszereken, már korábban is felhasználta a Mono kódot javításokban, és saját Mono motorral rendelkezik. A Mono Wine-nek való adományozásával a Microsoft minimálisan eltüntette az utolsó aggodalmat is, amely bárkiben felmerülhetett a projekt fölötti irányítása kapcsán. Nyilvánvalóan egy nagyon különböző, nyílt forráskódú beszélgetésben jártas Microsoft teszi ezt a lépést, de ettől függetlenül jó gesztus.

Érdekesség: A Mono Projekt a .NET keretrendszer nyílt forráskódú implementációs lehetőségeit szélesítette, lehetővé téve a fejlesztők számára, hogy különböző platformokon használják a .NET technológiát.

Források: Microsoft, WineHQ, Mono Project Homepage